Pradawne wierzenia i czary ludów Europy Wschodniej

Pradawne wierzenia i czary ludów Europy Wschodniej

Tania Książka – Rosyjska czarna magia to dzieło rosyjskiej pisarki Natashy Helvin, która przybliża czytelnikom tajniki kultury rodzimowierczej. Opisuje dawne praktyki i rytuały, które dzięki wykorzystaniu przez magów mocy naturalnych żywiołów dawały moc zmieniania rzeczywistości.

Geneza czarnej magii na ziemiach rosyjskich

Pochodzenie kultury rodzimowierczej jest oczywiście przedchrześcijańkie, jednak chrzest przyjęty przez Ruś sprawił, że dawne wierzenia zaczęto spisywać i systematyzować. Co ciekawe sama nazwa “czarna magia” nie wzięła się wcale z symboliki czarnego koloru, jako odnoszącego się do czegoś złego, ale od czarnych opraw książek, które zawierały opisy starych tradycji i obrzędów. Istnieli ludzie, którzy nie poddali się przymusowej chrystianizacji i przekazywali dawne zwyczaje z pokolenia na pokolenie.

Tych, którzy spisywali zasady czarnej magii i ją praktykowali nazywano czarnymi magami. To dzięki nim zachował się demoniczny panteon słowiański, a także wiele ludowych tradycji związanych z pochówkiem i przyzywaniem duchów. Dziś tę gałąź czarnej magii nazywa się magią cmentarną. Nie służy jednak ona nekromancji, lecz pomaga osobom żyjącym uzyskać wsparcie swoich zmarłych przodków. Współczesna czarna magia polega na połączeniu mocy sił natury, świata zmarłych z chrześcijańską koncepcją dobra i zła, czy też opozycji diabła do Boga.

Nietypowe rzemiosło

Takie kraje jak Rosja, Białoruś czy Polska bardziej kojarzone są z szeptuchami, które z pomocą ziół i zamawiania leczyły rannych i chorych, a także odpędzały złe moce. Jednak na tych ziemiach od około 990 roku zaczęło występować również czarownictwo. Wiele z uprawiających to specyficzne rzemiosło osób musiało wyrzec się Boga oraz sił dobra i zawrzeć pakt z diabłem, by zyskać moc wpływania na rzeczywistość. Pokusa kierowania ludzkimi losami pchnęła je do zaprzedania własnej duszy. Wzamian posiadły moce niemożliwe do zdobycia zwykłym śmiertelnikom. Dzięki tajemnej wiedzy stały się pośrednikami między żywymi a zmarłymi, potrafiły przepowiadać przyszłość, a nawet na nią wpływać.

Dzięki książce “Rosyjska czarna magia” Natashy Helvin każdy zainteresowany naukami tajemnymi będzie mógł zgłębiać temat czarownictwa na terenach Europy Wschodniej. Dowiemy się z niej m. in. kim są weretnicy, jakie były początki czarnej magii w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego oraz jak udało się tym wierzeniom przetrwać szturm chrześcijaństwa, które tępiło pogaństwo ogniem i mieczem.